Kartor 1700-tal

Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal
Kartor 1700-tal

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARTOR, 2 st, 1700-tal, "Imperii Russici et Tatariae Universae...", Mathiae Hasii, utgiven av Homann Heirs, 1739, bladmått ca 51x59 cm samt "Palaestina in XII. Tribus divisa, cum Terris Adiacentibus", Johannes Christoph Harenbergii, 1750, bladmått ca 52x60 cm

PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne

mittveck, slitage, fläckar, nedre höror med skador

646661

2019-05-30