Bing och Gröndahl mat och kaffeservis

Klubbat för:

2 200 SEK

3 000 SEK

BING och GRÖNDAHL, mat,-och kaffeservis, 113 delar, 1960/70-tal, porslin, vit fond med förgyllda, uddiga kanten, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 assietter, 12 förrättstallrikar, 12 brödtallrikar, 12 moccakoppar och fat, 12 kaffekoppar och fat, 10 bulongskoppar med fat, såskanna, kakfat, sockerskål med lock, salt,-och pepparkar, senapsburk med lock, mindre fat, 3 skålar, kaffetermos, 9 uppläggningsfat av olika storleken, längd ca 40.5 cm

Bruksslitage, en fat till en kaffekopp med en nagg, en skål med en nagg, ställvis mindre förlust av förgyllning, några enstaka nagg kan förekomma

646664

2019-05-24