Hermelin Atlas över Sverige med Special Kartor

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HERMELINS ATLAS ÖVER SVERIGE MED SPECIAL KARTOR. HERMELIN, SAMUEL GUSTAV - HÄLLSTRÖM, C. P. Geographiske chartor öfver Swerige. Afd. I-III samt SPECIAL KARTOR. 1796-1812.

Imperial folio (ca 500x360 mm.). Titelblad daterat 1805, graverat titelblad till första delen (daterad 1797), 3 graverade deltitelblad med vignetter, 18 samtida delvis kolorerade graverade kartor.
Samtida skinnband, pärmar med guldbordure, rikt guldornerad rygg, nött och slitet, skador i ryggens övre kant.

Vignetter efter Johan Fredrik Martin, C. Wallman, C. Akrel och C. P. Hällström. Kartorna graverade av bl.a. F. Akrel, G. Broling, S. Andersson, S. I. Neele, C. G. Lundgren.

Avd. I. NORRLAND. Graverat deltitelblad med vignette (1797, "Wattufall uti Kådtjåjock vid Saggat träsk uti Luleå lappmark", reva i marginal), Swerige (lagning i vecken, uppfodrad), Wästerbottn och Svenske Lappmarcken (1796), Ångermanland, Medelpad och Jämtland (1797), Herjeådalen (1797), Gästrikland och Hellsingland (1796).

Avd. II: FINLAND. Graverat deltitelblad med vignette (1799, för Finland "Utsigt ifrån Wermasvuori åt sjöarne Jokijärvi och Umolanselkä"), Finland (1799, något gulnad, lagning med liten förlust, reva), Uleåborgs höfdingedöme (1798), Wasa höfdingedöme (1798), Åbo och Björneborgs höfdingedöme (1799, fläck), Nylands och Tavastehus samt Kymmenegårds höfdingedöme (1798), Savolax och Karelen eller Kuopio höfdingedöme.

Avd. III. SVEA RIKE. Graverat deltitelblad med vignette (1801, för Svea Rike, vignetten Stockholmsvy av J. F. Martin), Stora Kopparberg (1800), Kopparbergs, Säter, Näsgårds och Wästra Bergslagen (1800), Wästerås höfdingedöme (1800), Upsala höfdingedöme (1801), Stockholms höfdingedöme (1802, fläckar, lagningar, veck), Örebro höfdingedöme (1803, hål i mittveck), Nyköpings höfdingedöme (1804, fläck).

BUNDEN MED:
HERMELIN, SAMUEL GUSTAV. Special kartor och ritningar till Beskrifning öfver Sverige. Första afdelningen. 1806
Omfattar: Graverat titelblad, 4 graverade kartor och 12 graverade planscher (delvis med flera vyer och kostymplanscher, alla, enstaka brunfläckar.

(Saknas graverat huvudtitelblad med innehållsförteckning daterad 1810, Swearike (1811) SAMT hela avdelning IV med GÖTA RIKE med titelblad och 13 kartor (Götarike, Göteborgs och Bohus läns höfdingedöme, Halmstads höfdingedöme eller Halland, Carlstads höfdingedöme eller Wermeland, Karta öfver Wärmeland södra delen, Elfsborgs höfdingedöme, Skaraborgs höfdingedöme, Jönköpings, Kronobergs och Bleking höfdingedömen, Östergötland, Karta öfver Kalmar län och Öland, Gottland, Malmöhus, Skåne.)

Ej komplett. Hårt skuren, flertalet kartor vikta och med lagningar i vikningen, delvis fläckade, saknar graverat huvudtitelblad. Saknar avd. IV (Göta Rike) med titelblad och 13 kartor.
Special kartor - 1 karta vikt med reva, några lagade revor, något solkade och fläckade marginaler
Övrigt se text.

647149

2019-05-30