Antependium

Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium
Antependium

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ANTEPENDIUM, del av, sammet, skuret mönster i form av blomster i medaljonger, broderade vapensköldar samt monogram för familjen Gyllenstierna (CGS) respektive familjen Lewenhaupt (ELH) och årtalet 1706 (sannolikt år då antependiet doneras till kyrkan) ramverk av silvergaloner, fodrat med blått linne, ca 92x68 cm

HISTORIK:

De båda uppsättningarna initialer står högst troligen för friherre Conrad Gyllenstierna af Ulaborg (1638-1684) respektive grevinnan Ewa Lewenhaupt (1657-1729), vid Nynäs slott. Ewa Lewenhaupt skänker under 1700-talets början en orgel till Bälinge kyrka, sannolikt skänker hon då även antependiet till kyrkan vid samma tillfälle.

Ett antependium sytt av sammet med samma mönster finns i St Petri kyrkas (Malmö) ägo. Detta antependium är daterat 1619, det år då textilen donerades till kyrkan. Ytterligare två textilier med samma mönster finns på Musée des Tissues i Lyon, dessa exemplar är tillverkade i Genua och daterade till 1500-tal respektive 1500-talets andra hälft.

Fragment

647616

2019-05-30