Poul Henningsen ´´PH´´ taklampdelar 1920-tal

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

POUL HENNINGSEN, ´´PH´´, delar till vägglampa samt taklampa, 5 dlr, 1920-tal, bestående av bla: 2 opalglas skärmar storlek O.2 resp O.3, vägglampan med kromad väggfäste och stag, märkt PAT.APPL, (före 1929), taklampa med mässingstomme, märkt PAT.APPL, 2 mässing kåpor, diameter ca 20-28 cm

Slitage, ej kompletta, den större kupa med en spricka och nagg, spetsen en stång till en fäste saknas, ytsmuts, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

647650

2019-05-26