Jussi Mäntynen skulptur Stoltserande älgtjur
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN (1886-1978): "Stoltserande älgtjur", signerad J Mäntynen, daterad 1940, brons, höjd ca 36,5 cm
Litteratur: Ensio Rislakki: Djurskulpturer av Jussi Mäntynen sid 116
Bruksslitage
647853
2019-05-29