Jussi Mäntynen skulptur Stoltserande älgtjur

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JUSSI MÄNTYNEN (1886-1978): "Stoltserande älgtjur", signerad J Mäntynen, daterad 1940, brons, höjd ca 36,5 cm

Litteratur: Ensio Rislakki: Djurskulpturer av Jussi Mäntynen sid 116

Bruksslitage

647853

2019-05-29