Yataghan silver
2019-05-26
648006
| Klubbat belopp | 8 000 SEK |
| Utropspris | 8 000 SEK |
YATAGAN, osmansk, 1700-/1800-tal, fäste av silver med niellodekor, bladet med stämpel, textilklädd balja, bladets längd ca 63, total längd 77 cm
Fäste med bristning och stötskada, balja med spricka och slitage