WMF bålskål
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK (WMF), bålskål med lock, jugend, ca 1903-1910, Tyskland, slipad glas och nysilver med stiliserad, genombruten dekor, stämplad ´´WMF´´ undertill, höjd ca 44 cm
Ställvis förlust av plätering, skålen med några nagg till mynningen, bruksslitage
648032
2019-05-28