Bestick MGAB Uppsala Svensk spetsig
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 92 dlr., silver, MGAB, Uppsala 1920/30-tal, modell "Svensk spetsig", bestående av: 9 bordsgafflar, 10 bordssknivar, 3 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 10 smörgåsknivar, 8 fiskgafflar, 8 fiskknivar, 6 smörknivar, 2 salladsbestick, 2 transcherbestick, 2 uppläggningsbestick för fisk, 2+2 kompottskedar, soppslev, såsslev, 6 påläggsgafflar, kniv samt 10 moccaskedar, längd ca 11-31 cm, vikt exkl. bordsknivar, transcherbestick, kniv samt 10 bordsknivar ca 2759 g
Slitage
648503
2019-05-29