Skålfat 1800-tal Kina

Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina
Skålfat 1800-tal Kina

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKÅLFAT PÅ FOT, porslin, Kina, 1800-talets slut, quatrefoil, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, järnoxid och sepia, brättet med krysantemum, lotusblommor, pion samt bär, undersidan med persika och fladdermöss, längd ca 26, höjd 5,5 cm

Smärre slitage

648713

2019-05-30