Hans Wegner Folding Chair
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
16 000 SEK
HANS WEGNER, Folding Chair, modell JH-512, stomme i massiv ek, sits och rygg i flätad rotting, formgiven 1949, detta exemplar 1950/-60-tal, brännmärkt Johannes Hansen Copenhagen Denmark, höjd ca 77 cm
Bruksslitage, sitens ena sida med lagad spricka, rottingsitsen med vissa skador
648940
2019-05-30