Violin efter Stradivarius
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
9 000 SEK
VIOLIN med STRÅKE, 1900-talets början, efter Stradivarius-modell, lock i lackerad gran, sidor och botten i lönn, greppbräda och stall i ebenholtz, invändigt med etikett "Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 1716" samt. med otydligt signerad reparationsetikett daterad 1924, längd ca 59 cm, stråken i mahogny med fäste i ebenholtz med pärlemorinlägg, osignerad, längd ca 73 cm
I hårt fodral med överdrag, medföljer gör även ett paket strängar smat. kåda för stråken
Enligt invändig etikett reparerad 1924, smärre ytspricka ovanför A-strängens stämskruv
648974
2019-05-29