Violin efter Stradivarius

Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius
Violin efter Stradivarius

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

9 000 SEK

VIOLIN med STRÅKE, 1900-talets början, efter Stradivarius-modell, lock i lackerad gran, sidor och botten i lönn, greppbräda och stall i ebenholtz, invändigt med etikett "Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 1716" samt. med otydligt signerad reparationsetikett daterad 1924, längd ca 59 cm, stråken i mahogny med fäste i ebenholtz med pärlemorinlägg, osignerad, längd ca 73 cm

I hårt fodral med överdrag, medföljer gör även ett paket strängar smat. kåda för stråken

Enligt invändig etikett reparerad 1924, smärre ytspricka ovanför A-strängens stämskruv

648974

2019-05-29