Golvur 1800-talets början
Klubbat för:
5 400 SEK
3 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets början, Finland, urtavlan med arabiska siffror, märkt ´´Joh Yli Könni, Ilmola´´ (verksam 1754-1815), vitbemålad, balusterformad fodral med skuren dekor av bandflätta samt rosettdekor på kronan, höjd ca 212 cm, lod samt pendyl medföljer
Bruksslitage, ställvis förlust av färg, krackelyr på urtavlan, senare målning, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
649436
2019-05-31