Bestickservis i silver modell Rådhus

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BESTICK, 72 dlr, silver, modell "Rådhus", nyklassicistiskt formspråk, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar (med blad av rostfritt stål), 12 matskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar (med blad av rostfritt stål), samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar ca 1608 g, modellen formgavs på 1930-talet av E. Wallin

Mycket försiktigt slitage, flera bestick framstår oanvända

649442

2019-05-30