GA Berg fåtölj "Torparen"
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUSTAF AXEL BERG, "Torparen", fåtölj, G.A Berg, Stockholm 1930-40-tal, sadeljord, armlän i lackerad björk, stomme i björklaminat, stämpelsignerad, sitthöjd ca 42, höjd 106 cm
HISTORIK
Gustav Axel Berg (1871-1971) drev sin möbelaffär på Kungsgatan i Stockholm mellan åren 1933-44. Berg kopplas samman med etablerandet av uttrycket "Swedish Modern".
Slitage
649490
2019-05-30