Graverad skål Simon Gate Orrefors

Såld för:

10 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1986, rikligt graverad dekor av nakna kvinnofigurer, bordyrer, slöjor och växter, skålen signerad Orrefors Gate 107.11. F6 R.P. (Orrefors 1986, gravör Rune Pettersson), skålens höjd 14, diameter 18,5, fatets diameter 19,8 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

649492

2019-09-29