Kompass/Nakterhus

Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus
Kompass/Nakterhus

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

KOMPASS / NAKTERHUS, 1940-tal, USA, kompassen tillverkad av The Lionel Corporation för den amerikanska flottan, nakterhuset märkt Anaconda Wire & Cable corporation, kompassen tillverkad i järn och mässing, nakterhuset tillverkat fernissad teak och mässing, senare elektrifierad, höjd ca 106 cm

Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"

Nakterhusets mässingskåpa saknas, lackskador på kontrollsfärerna, elen ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

650086

2019-05-31