2 böhmiska bägarglas, 1800-talets mitt
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARE, 2 st, Böhmen, glas, 1800-talets mitt, en med rubinröd glasmassa med slipad fot och handmålad dekor av bordyrer i guld och silver, en delvis med överfång i brungult, slipad dekor av bl a streck och namnet J. Medla, höjd 11,5 cm
PROVENIENS: Tore Wretman
Slitage, en med nagg
650487
2019-09-29