2 böhmiska bägarglas, 1800-talets mitt

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÄGARE, 2 st, Böhmen, glas, 1800-talets mitt, en med rubinröd glasmassa med slipad fot och handmålad dekor av bordyrer i guld och silver, en delvis med överfång i brungult, slipad dekor av bl a streck och namnet J. Medla, höjd 11,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Slitage, en med nagg

650487

2019-09-29