Lennart Engblom skeppsporträtt

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

LENNART ENGBLOM (1932-1980): "Archibald Russell", skeppsporträtt, signerad L. Engblom, daterad 1966, olja på duk, ca 65x98 cm

Historik: Archibald Russel konstruerades av Scotts Shipbuilding & Engineering Co. i Glasgow, och sjösattes den 23 Januari 1905. 1923 såldes skeppet till Gustaf Erikson för £5500, efter vilket skepped huvudsakligen seglade mellan Skandinavien och Australien i syfte av spannmålshandel.

650509

2019-06-02