3 formar med lock, porslin

3 formar med lock, porslin
3 formar med lock, porslin
3 formar med lock, porslin
3 formar med lock, porslin
3 formar med lock, porslin
3 formar med lock, porslin

Såld för:

9 800 SEK

Utropspris

1 000 SEK

FORMAR MED LOCK, 3 st, porslin, 1900-talets början respektive 1970-tal, lockknoppar med dekor av fasan, huvud av en hare respektive en fisk, harhuvudet med ögon av glas, höjd 9-17, längd 20-32 cm

HISTORIK: Fiskformen avbildad på sidan 111 i Matminnen

PROVENIENS: Tore Wretman

Fiskformen med smärre invändig krackelyr, fasanens näbb med mikronagg

650557

2019-09-29