Sidobord och pall av Alvar Aalto

Klubbat för:

920 EUR

Utropspris

300 EUR

ALVAR AALTO, sidobord och pall, lackerad målad björk, tillverkad av Oy Huonekalu- ja Rakennustyötehdas Ab, Åbo, Finland, för Artek, 1940-tal, bordets höjd 57 cm, bredd 41 cm, pallens höjd 44 cm.

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Sedvanligt slitage, pallen målad senare

650762

2019-06-11