Sidobord och pall av Alvar Aalto
Klubbat för:
920 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, sidobord och pall, lackerad målad björk, tillverkad av Oy Huonekalu- ja Rakennustyötehdas Ab, Åbo, Finland, för Artek, 1940-tal, bordets höjd 57 cm, bredd 41 cm, pallens höjd 44 cm.
Proveniens: samling Jaakko Lindberg
Sedvanligt slitage, pallen målad senare
650762
2019-06-11