Ritinstrument 1800-tal

Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal
Ritinstrument 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RITINSTRUMENT, 1800-talets början, reseetui klätt i chagrin, innehåller 12 delar, bestående av bl.a. passare, gradskiva, parallell-linjal mm. elfenben och mässing, gradskivan märkt I. Bacon London, en av passarna märkt Harlin, filen märkt Bagshaw Spring street Sheffield, etuiets längd ca 17,5 cm

Åldersrelaterat slitage

650818

2019-09-21