Collier örhängen 1 par ring
Klubbat för:
1 400 SEK
Schätzwert
1 800 SEK
Beschreibung
COLLIER, längd 45 cm, hängande dekordel höjd 6,5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, skruvsystem, RING, silver/sterlingsilver, Österrike/Ungern omkring 1900, dekor med orientpärlor, fasett- samt cabochonslipade blå stenar, ringskena i 18 k guld, stämplad Stockholm 1951, otydlig mästarstämpel, ringstorlek ca 17,5 mm
Zustandsbeschreibung
Ringskena samt skruvsystem ej ursprungliga, flertalet blå stenar med omfattande slitage och skador, ett örhängen saknar en sten, pärlor med slitage
650837
2019-06-03