Collier örhängen 1 par ring

Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring
Collier örhängen 1 par ring

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

1 800 SEK

Beschreibung

COLLIER, längd 45 cm, hängande dekordel höjd 6,5 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, skruvsystem, RING, silver/sterlingsilver, Österrike/Ungern omkring 1900, dekor med orientpärlor, fasett- samt cabochonslipade blå stenar, ringskena i 18 k guld, stämplad Stockholm 1951, otydlig mästarstämpel, ringstorlek ca 17,5 mm

Zustandsbeschreibung

Ringskena samt skruvsystem ej ursprungliga, flertalet blå stenar med omfattande slitage och skador, ett örhängen saknar en sten, pärlor med slitage

650837

2019-06-03