Pall av Alvar Aalto

Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto
Pall av Alvar Aalto

Klubbat för:

340 EUR

Utropspris

300 EUR

ALVAR AALTO, x-bens pall, modell X601, formgiven 1954, solfjädersformad fot i björk med läderklädd sits, 45x45 cm, höjd 46 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Åldersrelaterat bruksslitage, repa i sitsen

650864

2019-06-11