Bönstol

Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol
Bönstol

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BÖNSTOL, s.k. "Prie-dieu" 1800-tal, Italien, ställbar för knän och händer i bönposition, skuren dekor med voluter och akantusblad, betsad yta, stoppade dynor med präglat skinn, höjd uppfälld ca 100, största bredd 58 cm

Proveniens: Inköpt i Florens.

Bruks och åldersrelaterat slitage

650894

2019-06-03