Joakim Allgulander Sommar

Joakim Allgulander Sommar
Joakim Allgulander Sommar

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Unexpected emptiness", signerad Joakim Allgulander, 48/150, färglitografi, bladmått ca 59x38 cm,

HISTORIK:
Konstnären om motivet:

"Motivet "Unexpected Emptinesss" föreställer en pool med turkost, klart vatten. Jag tänker en slags resort med fint, palmkantat poolområde intill hotellet. Solen som ligger på, värme. Parasoller för att skydda sig i skuggan. Jag ville fånga känslan av vår filtrerade verklighet, där titeln talar för vår samtids flyktiga beteende: den eviga längtan efter semester, i jakten på den perfekta tillvaron"

650936

2019-06-04