4 karaffer omkring år 1800 respektive 1900-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

KARAFFER, 4 st, glas, 1800-/1900-tal, 2 st omkring år 1800 med slipad och fasettslipad dekor och en med handmålad dekor i guld, en karaff från 1800-talets slut med graverad dekor av blommor och beslag av nysilver, en karaff från Baccarat med fasettslipad dekor, signerad 303 och etsad stämpel BACCARAT FRANCE, höjd 21-31 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Karaff med förgylld dekor med fotnagg, sliten dekor och ej tillhörande propp, karaff med metallbeslag med skadat lock

651100

2019-09-29