Nattkärl Kina 1700-tal Kompaniporslin

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NATTKÄRL, porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), globulär form, utvikt mynning, med hänkel, dekor av pioner i underglasyrblått, diameter ca 18 cm

Locket lagat, nagg

651107

2019-06-18