Sven Lundqvist skulptur

Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur
Sven Lundqvist skulptur

Såld för:

23 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVEN LUNDQVIST (1918-2010), skulptur, patinerad och delvis bemålad brons, föreställande Tore Wretman, hederspris från Gastronomiska Akademien (Honnesta Voluptate = "Den ärbara vällusten"), signerad SVEN LUNDQVIST, höjd ca 29,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman: Mer Mat & Minnen, Om den ärbara vällusten, Bra Böcker 1988, avbildad sidan 257:

"Tore Wretmans Hederspris, Honnesta Voluptate et Valetudine, är instiftat av Gastronomiska Akademien och utdelades för första gången 1987 till källarmästare Lauri Nilsson, Ulriksdals Wärdshus. Belöningen, som kan gå till person, företag eller institution, utdelas till den eller dem som på ett särskilt sätt bidragit till gastronomiens, matkulturens eller resstaurangkulturens höjande - konstnärligt, kulinariskt och/eller intellektuellt. Avsikten med den vackra kocken, som utförts av skulptören Sven Lundqvist, är att som den gastronomiska konstens Oscar premiera den goda samlande måltiden. I familjen, vid festliga tillfällen, i vardagen, i institutioner eller på restauranger av alla kategorier. Kockan ska sålunda vara en symbol för den gastronomiska njutningen och den ordnade måltidens betydelse för den ärbara vällusten och välbefinnandet."

651120

2019-09-29