Besticksservis silver med schatull
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 103 delar, silver, modell slät med ryggås, stämplade Jakob Engelberth Torsk Stockholm 1902, (mästare 1836-1860 (1911)), bestående av: 15 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 8 teskedar, 15 smörgåsgafflar, 9 fruktknivar, soppslev, 6 sillgafflar, ostkniv, silvervikt exkl. knivar 3680 g, BESTICKSSCHATULL, på ben, 6-lådig, betsad mahogny, höjd 92, 45x53 cm, nyckel finns,
med monogramgravyr för makarna Philipson Horngren,
Med monogram, slitage, schatull med ytskador
651267
2019-06-05