Syskrin
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SYSKRIN, 1800-talets slut, i form av minaityrsamovar, innhåller syutensilier samt fingerborg,skuret lövträ samt detaljer i brons och elfenben, höjd ca 9,5 cm
Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem
Lagad vid foten, en bronsring fattas och möjligen är en knopp borta, bucklor på fingerborgen, bruks och åldersrelaterat slitage
651344
2019-06-08