Skulptur i form av huvud

Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud
Skulptur i form av huvud

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKULPTUR, 1800-tal, i form av huvud, sannolikt till käpp, Kina, bär graverad signatur samt insekt på hjässan, monterad på¨senare sockel i trä, höjd (med sockel) ca 19 cm

Proveniens: Ulf Filipson-Löwe (1921-1989), samt Igor Jülich (1934-2013) förvärvat och infört till Sverige innan 1969, därefter i den förres ägo och sedan genom arv, Igor Jülich donerade under tidigt 1960-tal ett flertal fornegyptiska föremål till Medelhavsmuseét i Stockholm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Slitage, fläckar

651350

2019-06-08