Stekfat Kina 1700-tal

Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal

Såld för:

5 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1735-1796), oktagonalt, handmålad dekor i underglasyrblått av pioner och blommor, ca 34,5x43 cm

LITTERATUR: Avbildad sidan 181 Mat och Minnen

PROVENIENS: Tore Wretman

Några mindre kantnagg, bränningsspricka (ej genomgående)

651354

2019-09-29