Stekfat Kina 1700-tal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1735-1796), oktagonalt, handmålad dekor i underglasyrblått av pioner och blommor, ca 34,5x43 cm
LITTERATUR: Avbildad sidan 181 Mat och Minnen
PROVENIENS: Tore Wretman
Några mindre kantnagg, bränningsspricka (ej genomgående)
651354
2019-09-29