Kinesisk karott från 1800-talets början

Såld för:

5 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KAROTT MED LOCK, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), underglasyrblå dekor av pagod- och flodlandskap, skålen med två flätade hänklar, locket med kottformad knopp, höjd 15, längd 32 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Smärre slitage

651357

2019-09-29