Tillbaka till katalog

Brickbord IKEA

Brickbord IKEA
Brickbord IKEA
Brickbord IKEA
Brickbord IKEA
Brickbord IKEA
Brickbord IKEA
Brickbord IKEA
Brickbord IKEA

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

Beskrivning

IKEA, "Hällestad", brickbord, ur IKEA:s 1700-talsserie, rokokostil, bemålat, brännmärkt "IKEA of Sweden Riksantikvarieämbetet Hällestad A.M", höjd 76, 74x58 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Brickan med slitage och färgbortfall

Auktionsnummer:

651361

Datum:

2019-06-05