Bärtallrik Kina 1700-tal
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BÄRTALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, sepia samt järnoxid, detaljer i guld, brättet med infällda reserver samt pionkvistar, diameter ca 16 cm
HISTORIK: Efter förlaga av Hörold, Meissen, föreställande tehantering
Spricka, smärre nagg, slitage
651399
2019-06-16