Bärtallrik Kina 1700-tal

Bärtallrik Kina 1700-tal
Bärtallrik Kina 1700-tal
Bärtallrik Kina 1700-tal
Bärtallrik Kina 1700-tal
Bärtallrik Kina 1700-tal
Bärtallrik Kina 1700-tal

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

BÄRTALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, sepia samt järnoxid, detaljer i guld, brättet med infällda reserver samt pionkvistar, diameter ca 16 cm

HISTORIK: Efter förlaga av Hörold, Meissen, föreställande tehantering

Spricka, smärre nagg, slitage

651399

2019-06-16