Royal Worcester skål Royal Marriage
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
ROYAL WORCESTER (etabl. 1751), "Royal Marriage", skål, porslin, England, 1700-talets slut, veckad, polykrom dekor av blomsterbuketter, detaljer i guld, stämplad "C", diameter ca 17 cm
HISTORIK: Dekoren är framtagen för bröllopsjubileet mellan kung George III och drottning Charlotte
651422
2019-06-16