Royal Worcester skål Royal Marriage

Klubbat för:

1 300 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

ROYAL WORCESTER (etabl. 1751), "Royal Marriage", skål, porslin, England, 1700-talets slut, veckad, polykrom dekor av blomsterbuketter, detaljer i guld, stämplad "C", diameter ca 17 cm

HISTORIK: Dekoren är framtagen för bröllopsjubileet mellan kung George III och drottning Charlotte

Zustandsbeschreibung

651422

2019-06-16