Bi skivor

Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor
Bi skivor

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BI (3) skivor i jade (nefrit) Kina, den största möjligen från neolitisk tid, diameter mellan ca 5,5-8,5 cm

Proveniens: Ulf Filipson-Löwe (1921-1989), samt Igor Jülich (1934-2013) förvärvat och infört till Sverige innan 1969, därefter i den förres ägo och sedan genom arv, Igor Jülich donerade under tidigt 1960-tal ett flertal fornegyptiska föremål till Medelhavsmuseét i Stockholm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Jordfynd, nagg, slitage

651428

2019-06-08