Bi skivor
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BI (3) skivor i jade (nefrit) Kina, den största möjligen från neolitisk tid, diameter mellan ca 5,5-8,5 cm
Proveniens: Ulf Filipson-Löwe (1921-1989), samt Igor Jülich (1934-2013) förvärvat och infört till Sverige innan 1969, därefter i den förres ägo och sedan genom arv, Igor Jülich donerade under tidigt 1960-tal ett flertal fornegyptiska föremål till Medelhavsmuseét i Stockholm
Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem
Jordfynd, nagg, slitage
651428
2019-06-08