Ivar Björnberg förlaga till filmaffisch

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

IVAR BJÖRNBERG (1895-1952): "The Fighting Marine", orginalförlaga till filmaffisch, 1926, föreställande Gene Tunney, signerad Björnberg, akvarell och täckvitt på papper, ca 88x58 cm

Historik: The Fighting Marine var tungviktsmästaren Gene Tunneys enda flimframträdande. Filmen distruberades i sverige av A.B Fribergs Filmbyrå som också beställt denna affisch, då de tryckta exemplaren är snarlika denna förlaga. Filmen klassas idag som förlorad i avsaknad av dokumenterade exemplar av orginalrullar.

Ej examinerad ur ramen

651471

2019-06-04