Matservis England 1800-tal

Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal
Matservis England 1800-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BRITISH ANCHOR POTTERY COMPANY, matservis, 76 dlr., flintgods, England, 1880-tal, tryckt polykrom dekor, detaljer i guld, bestående av: 25 flata mattallrikar, 16 flata förrättstallrikar, 11 djupa förrättstallrikar, 12 assietter, 6 ovala uppläggningsfat, 3 karotter, terrin med underfat, såsskål med underfat samt tårtfat på fot, mattallrikens diameter ca 26,5 cm

Slitage, vissa delar med missfärgning, krackelering, nagg

651537

2019-06-09