Herman Norrman oljemålning
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HERMAN NORRMAN (1864-1906): Äldre par på begravningsplats, signerad H Norrman, olja på duk, ca 80x109 cm
HISTORIK: Herman Norrman vistades i New York 1887-1891, där han vid sidan av en anställning i en dekorationsverkstad, fann en mecenat vid namn Sutherland (jfr texten på gravvården). Det kan antas att det avporträtterade paret utgör mecenaten och hans hustru.
Skador: Färgbortfall
651573
2019-06-15