Kanna Kina 1700-tal Kompaniporslin

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), bulbformad, famille rose, dekor av trädgårdsklippa med humle och pion i underglasyrblått, emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 24 cm

Obet. nagg

651688

2019-06-18