Ljusstakar, 1800-tal, Grand Tour souvenirer

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KOLONNER, 1 par, 1800-tal, Grand Tour souvenirer, i form av kolonn med korintiska kapitäl, brännförgylld brons och marmor, höjd 29 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, KLassiska, hösten 2017, nr 1045, jämför närmast identiska kolonner i form av ljusstakar

Enstaka nagg samt mindre kantlagning, ursprungligen sannolikt ljusstakar

651750

2019-06-06