Svenska slott och herresäten, 16 vol.

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVENSKA SLOTT OCH HERRESÄTEN (16). (ROOSVAL, ALBIN, red.). Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. I-V. Stockholm, Nordisk Familjeboks Tryckeri, 1908-10.
4:o. 325 x 255 mm. Uniforma halvfranska band med något nötta guldornerade ryggar med röda etiketter, marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt. 5 volymer.

Tillsammans med: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny följd. I-III. Stockholm, E. Lundquists Bokförlag, 1922-23.
4:o. [Mått som ovan]. Guldornerade bruna helskinnband med hela guldsnitt. 3 volymer.

Tillsammans med: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny samling utgiven 1930-33. I-III. Stockholm, Natur och Kultur, 1934.
4:o. [Mått som ovan]. Röda originalhalvfranska band med guldornerade ryggar och övre guldsnitt. Några småskador. 3 volymer.

Tillsammans med: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Ny samling utgiven 1932-33. I-IV.
4:o. [Mått som ovan]. Guldornerade bruna helskinnband med hela guldsnitt. 4 volymer.

Tillsammans med: BAECKSTRÖM, ARVID. Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Register upprättade af Arvid Baeckström. Stockholm, E. Lundquists Bokförlag, 1915.
4:o. 318 x 249 mm. Halvfranskt band med guldpräglad ryggtitel och övre guldsnitt.

Inalles 16 volymer. Ej kollationerade. Troligen komplett.

Se text!

651822

2019-06-12