Ann-Marie Hoke matta
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANN-MARIE HOKE, matta, Södra Kalmar läns hemslöjd, rölakan, signerad AMH, 300x205
HISTORIK:
Textilkonstnärinnan Ann-Mari Hoke (1911-1996) utbildade sig vid Tekniska skolan i Stockholm, nuvarande Konstfack och deltog på Världsutställningen i New York 1939. Hon var konstnärlig ledare inom Hemslöjden på Gotland 1946-52 och ansvarade under denna period för de flesta textilierna i de gotländska medeltida kyrkorna. 1972 erhöll hon Kalmar Läns kulturpris
Slitage och skador
651838
2019-06-12