Buckelfat Kina 1700-tal Kompaniporslin
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BUCKELFAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), veckad kant, räfflat brätte, dekor av pion samt stiliserade blommor och kartuscher i underglasyrblått, diameter ca 23 cm
PROVENIENS: Tidigare inköpta på Waria, Konst & Antikvitetshandel, Göteborg
Kantretuscher
651852
2019-06-18