Buckelfat Kina 1700-tal Kompaniporslin

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BUCKELFAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), veckad kant, räfflat brätte, dekor av pion samt stiliserade blommor och kartuscher i underglasyrblått, diameter ca 23 cm

PROVENIENS: Tidigare inköpta på Waria, Konst & Antikvitetshandel, Göteborg

Kantretuscher

651852

2019-06-18