Skålar Kina 1700-tal Kompaniporslin
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av tranor vid tall, krysantemum och lotus i underglasyrblått, brättet med blomsterbård, längd ca 30, höjd 8 cm
PROVENIENS: Tidigare inköpta på Christie´s, London, England
Smärre slitage
651951
2019-06-18