Violin och stråke
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000 SEK
VIOLIN och STRÅKE, 1910-20-tal, Vogtland, Tyskland, modell efter Stradivarius, lock i gran, botten, sarger och snäcka i lönn, längd ca 37 cm, stråken tillverkad av Otto Dürrschmidt, oktagonal stång i fernambuckträ, frosch av ebenholtz, signerad och stämplad.
Medföljer gör även väska samt. intyg för både stråken och violinen
Åldersrelaterat slitage, SAV rekommenderar att violininen intoneras
651955
2019-06-05