Elis Bergh tillskriven Bordslampa

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ELIS BERGH, tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Stockholm 1920-tal, fot av nysilver och bonad björk, halvklotformad kupa med genombruten dekor av olika stjärnbilder, krönande månskära och stjärna, stämpelmärkt med krönt H, höjd 54 cm

Slitage, bucklor, lös bottenplatta (fyllning)

652000

2019-06-06